Komfortowe lato – konkurs!

Mamy dla was fantastyczny konkurs! Wystarczy odpowiedzieć na pytanie „Jaki jest Twój sposób na lato bez dolegliwości intymnych i za co cenisz produkty URO- i GINEintima?” Nagrodzimy 20 najlepszych odpowiedzi. Do wygrania cenne nagrody: zestaw produktów URO- i GINEintima o wartości 100 zł oraz bon na zakupy do sklepu Decathlon o wartości aż 200 zł.
Zapraszamy! Biorę udział

Jak skutecznie radzić sobie z nawracającymi infekcjami i zakażeniami grzybiczymi?

Na Wasze pytania dotyczące zdrowia intymnego odpowiadała dr Katarzyna Muzyka-Placzyńska, ginekolog.

Zakażenia grzybicze i infekcje intymne są najczęstszą przyczyną wizyt u ginekologa. Ocenia się, że prawie każda kobieta co najmniej raz w życiu cierpiała z powodu zakażenia dróg rodnych, a u 40-50% z nich problem miał charakter nawracający. Okazuje się, że kluczowe znaczenie dla zdrowia intymnego ma właściwa higiena zarówno na co dzień, jak i po antybiotykoterapii.

Zapobieganie nawracającym infekcjom

Pytanie o to co zrobić, żeby zapobiegać nawracającym infekcjom intymnym było jednym z najczęściej przez Was zadawanych. Wiele z Was wyrażało opinię, że mimo stosowania preparatów do higieny intymnej, problem powracał.

W takich przypadkach najprawdopodobniej istnieje jakiś czynnik, który doprowadza do występowania nawrotów zakażenia. Może nim być suchość pochwy, cukrzyca, skłonność do atopii, przyjmowanie kortykosteroidów, obniżona odporność, niedożywienie, otyłość, dieta o dużej zawartości konserwantów, a także przesadna dbałość o higienę intymną.

Przyczyną nawracającej infekcji może być również powtórne zakażenie kobiety przez jej nieleczonego partnera seksualnego. Przyczyną nawrotu zakażeń może być również zbyt krótkie stosowanie leków, niezgodnie z rekomendowanym czasem kuracji oraz stosowanie leczenia niedopasowanego do rodzaju zakażenia (bakteryjne lub grzybicze), które jedynie łagodzi objawy, ale nie leczy infekcji. Występowanie m.in. tych czynników ryzyka sprawia, że nawet 5-10% populacji kobiet z grzybicznym zapaleniem pochwy i sromu, odnotowuje kilkakrotne nawroty infekcji w ciągu roku.

Aby zapobiegać nawrotom, w pierwszej kolejności postarajmy się wyeliminować istniejące czynniki ryzyka. Jeżeli zdecydujemy się na samodzielne leczenie to warto rozważyć GINEintima Tabletki dopochwowe ActiCand 30. Preparat ma potwierdzoną badaniami skuteczność w leczeniu zakażeń pochwy i sromu, wywołanych przez drożdżaki z rodzaju Candida i posiada rekomendację Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego.

Co istotne GINEintima Tabletki dopochwowe ActiCand 30 można stosować także zapobiegawczo. Aplikowane raz na tydzień przez kolejnych osiem tygodni skutecznie zapobiegają nawrotom grzybicy. Preparat, oprócz substancji eliminujących patogeny, zawiera także dwa szczepy pałeczek kwasu mlekowego, naturalnie występujących w śluzówce pochwy Polek, które wzmacniają ochronę przed drobnoustrojami.

Pozbycie się uczucia świądu i pieczenia

Kolejnym, najczęściej zadawanym przez Was pytaniem było: jak właściwie dbać o miejsca intymne i jakich preparatów używać, żeby pozbyć się nieprzyjemnego uczucia świądu i pieczenia?

Pisałyście, że mimo braku infekcji intymnej często zdarza się, że odczuwacie swędzenie, świąd, pieczenie w miejscach intymnych, co powoduje ogromny dyskomfort.

Sporadycznie występujące swędzenie i pieczenie, niebędące objawem infekcji, może wynikać z podrażnienia miejsc intymnych. Wywołuje je często na przykład: noszenie zbyt obcisłej bielizny, szczególnie z tworzyw sztucznych, środki plemnikobójcze, zapachowe papiery toaletowe a nawet niektóre preparaty myjące. Przyczyną świądu i pieczenia może być również alergia na: barwinki w ciemnej bieliźnie, proszki do prania. Uczulać mogą również konserwanty, barwniki czy substancje zapachowe w kosmetykach stosowanych do higieny intymnej.

Dlatego tak ważne jest, żeby nasz żel do higieny intymnej miał odpowiednie, zbliżone do fizjologicznego pH, a także zawierał składniki minimalizujące ryzyko podrażnień i reakcji alergicznych.

Łagodne substancje myjące znajdziecie w żelu do higieny intymnej GINEintima ActiveProtection, którego specjalna formuła pomaga chronić miejsca intymne przed infekcjami pochwy i sromu. Jest to preparat opracowany przez ginekologów, który mogą stosować kobiety w ciąży i po porodzie, w trakcie krwawień miesiączkowych i po menopauzie.

Pozwala długo zachować uczucie świeżości. W składzie znajdziecie kwas mlekowy, korzystnie wpływający na utrzymanie naturalnego pH pochwy oraz ekstrakty roślinne – z drzewa herbacianego i glistnika jaskółcze ziele, kojące dolegliwości związane ze stanem zapalnym i podrażnieniami. Preparat korzystnie wpływa też na układ moczowy, gdyż zawiera żurawinę.

Miejsc intymnych nie należy myć ani zbyt rzadko ani zbyt często. Ginekolodzy zalecają mycie dwa razy dziennie, najlepiej pod bieżącą wodą. Pamiętajcie, wielokrotne podmywanie się w ciągu dnia i długie kąpiele mogą przynieść efekt odwrotny do zamierzonego!

Co możemy zatem zrobić, żeby unikać nawracających infekcji? Przede wszystkim powinnyśmy zaobserwować czy czasem nie występuje u nas któryś z czynników ryzyka, wspomnianych przez naszego eksperta - doktor Katarzynę Muzykę-Placzyńską. Możemy też zastąpić używane dotychczas preparaty innymi - tymi sprawdzonymi i polecanymi przez ginekologów.Zobacz odpowiedzi eksperta